Za nami kongres INTO 2024
Za nami kongres INTO 2024
Łączenie różnych przemysłowych branż pozwoli sprostać współczesnym wyzwaniom i przetrwać niespodziewane kryzysy - uznali w Katowicach uczestnicy rozpoczętego dziś Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition. Jutro drugi dzień INTO, które jest platformą do wymiany wiedzy i poglądów, ale też miejscem wspólnego szukania rozwiązań na najważniejsze problemy współczesnej gospodarki.
Przed gospodarkami, nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej, wiele wyzwań. Wdrażane od wielu lat strategie walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi, sprawiają, że polski przemysł zmienia się diametralnie. Ambitny unijny cel: osiągnięcia neutralności klimatycznej już za 26 lat - w 2050 roku, skłania i decydentów, i przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań.
U progu zielonej rewolucji
Mamy - jak mówił w czasie inauguracyjnej sesji - Tomasz Zjawiony, prezes katowickiej Regionalnej Izby Gospodarczej, czasy wielkich wyzwań i szans.
- Stoimy na progu zielonej rewolucji, która przemieni nasz kraj. Konflikty zbrojne wpływają na bezpieczeństwo energetyczne, a kryzysy pokazują jak kruchy jest to system. Dlatego konieczna jest inwestycja w przemysł, nowe technologie. Wierzę, że ten kongres będzie platformą do wymiany wiedzy i poglądów. Tylko wspólnymi siłami możemy zrealizować zrównoważone cele - podkreślał Tomasz Zjawiony, organizator Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition.
RIG wziął na swoje barki ciężar zorganizowania takiego spotkania, po to by Kongres Industry in Transition stał się platformą dyskusji, wymiany doświadczeń i poglądów, ale też zgłaszania postulatów. Głosu przedsiębiorców z branży przemysłowej i energetycznej wysłuchali dziś ministrowie Rządu RP.
Idealne miejsce do dialogu o transformacji energetycznej
W inauguracji Kongresu wzięła udział m. in. Minister Przemysłu. Warto przypomnieć, że od kilku miesięcy siedziba tego resortu, jako jedynego polskiego ministerstwa, znajduje się właśnie w Katowicach - przemysłowego serca Polski.
- W Katowicach powinniśmy stworzyć miejsce dialogu o transformacji energetycznej, gdzie będziemy dyskutować o zmianach prawnych, uproszczeniu procedur administracyjnych, by ułatwić rozwój przemysłu. Mam prośbę do przedsiębiorców o przekazywanie opinii i życzeń. Chcemy wykreować produktywność, np. w branży stalowej w Polsce i Europie, gdzie przewidywany jest wzrost produkcji o 3-5 proc. – mówiła Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu.
Tu transformacja już się dokonała
Województwo śląskie wciąż napędza polską gospodarkę, ale jest to zupełnie inny napęd niż jeszcze kilka lat temu. Uczestnicy Industry in Transition debatują w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w tzw. Strefie Kultury, która jeszcze kilkanaście lat temu była tradycyjną, przemysłową strefą wydobycia węgla. Dziś Katowice i wiele miast tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię są kopalniami ale… przemysłu nowego: nowoczesnych technologii, biznesowych spotkań, architektury, designu czy najlepszej w Europie strefy ekonomicznej.
- Katowice to dobre miejsce do dyskusji, promieniujące pomysłami. Ciągle budujemy to miejsce dyskursu. Dzisiaj w Katowicach jest więcej przemysłu spotkań niż węgla i stali, ale to dobra droga. W miejscu KWK Wieczorek powstaje HUB nowych technologii i branży gamingowej. Mamy miejsca czekające na nowych inwestorów i ogromny potencjał, nie możemy tego zmarnować – zaznaczał Prezydent Katowic, dr Marcin Krupa.
Współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca
Tylko wspólne działanie, wykorzystywanie potencjału różnych przemysłowych branż i kooperacja zagwarantują, że planowana transformacja przemysłu, zielona rewolucja energetyczna staną się kołami napędowymi i wzmocnią polską, a zarazem europejską gospodarkę popychając ją na tory szybkiego, pewnego i stabilnego rozwoju gospodarczego.
- Unia Europejska stanowi 30 proc. światowej gospodarki. Każdy kto nie rozumie, że żyjemy w świecie globalnym jest skazany na porażkę, ten kto to pojmuje, jest skazany na sukces. Tylko razem jesteśmy w stanie konkurować - efektywnie i w sposób partnerski – tłumaczył Michał Dąbrowski, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Razem, oznacza nie tylko współpracę poszczególnych firm ale również biznesu i szkolnictwa wyższego - podkreślali uczestnicy dyskusji na temat Europejskiego Paktu Umiejętności. Z tego unijnego rozwiązania przez kilka lat skorzystało już ponad 2 mln osób z całej UE, ponad 1,5 tys. organizacji, zawiązano również 18 strategicznych partnerstw (dane z 2022 roku). Na takie partnerstwo i współpracę z wyższymi uczelniami liczy m. in. przedstawiciel giganta budowlanego - firmy Strabag.
- Dzisiaj inżynier budowlany to nie jest już osoba, która tylko potrafi zbudować. Ona powinna umieć zbudować efektywnie, energooszczędnie, szybko i jak najmniejszym nakładem sił i środków, eliminując marnotrawstwo - tłumaczył Dariusz Kolasa, dyrektor techniczny Dyrekcji Budownictwa Ogólnego Strabag sp. z o. o.
Drugi dzień o przyszłości
Wtorek, 4 czerwca, będzie drugim dniem Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition. Już od godz. 10.00, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (wejście od strony Spodka) uczestnicy będą dyskutowali m. in. perspektywach rozwoju rynku zielonego wodoru, kształtowaniu ram prawnych dla odnawialnych źródeł energii ale także o transporcie przyszłości i elektromobilności.
Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Współgospodarzem Miasto Katowice.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Minister Nauki oraz polskie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
Partnerzy Generalni to ARP S.A. i Województwo Śląskie.
Partnerami Strategicznymi są Euroterminal Sławków oraz Totalizator Sportowy, a Partnerami Specjalnymi: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Strabag Polska, Towarzystwo Finansowe Silesia, Re Alloys oraz Aranda Sp. z o. o.