Za nami kongres INTO 2024

Aktualności
Przemysł w fazie przejścia – gotowy na ewolucję!
05-06-2024


Transformacja energetyki, transportu i odnawialne źródła energii były najważniejszymi tematami poruszanymi w czasie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki Industry in Transition w Katowicach.  W czasie spotkania środowisk gospodarczych, politycznych i naukowych szukano recept na najważniejsze problemy współczesnej gospodarki.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dobiegł końca pierwszy Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki Industry in Transition. Uczestnicy dwudniowego spotkania skupili się na transformacji przemysłowej i energetycznej, czyli największym wyzwaniu, we współczesnej historii Polski, przed jakim stoi rodzima gospodarka.


Jednym z motorów transformacji są innowacje. Firmy na nie stawiające muszą być nagradzane, ich rozwiązania wprowadzane, a dobre praktyki nagłaśniane. Dlatego środowiska biznesowe woj. śląskiego - przedstawiciele Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, marszałek województwa, śląscy parlamentarzyści, postanowili przyznawać nagrodę „Inspiratora Roku 2024”.


Industry in Transition było okazją do premierowego wręczenia nagrody. Pierwszy laur, zainspirowany i ufundowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, powędrował do rąk byłego premiera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

- Człowiek, który zmienił Polskę i Europę. Jako Premier rozpoczął negocjacje z Unią Europejską i wprowadził Polskę do NATO. Jedna z pięciu najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Trzykrotnie otrzymał nagrodę „Europosła Roku”. Od zawsze wspierał śląskich przedsiębiorców, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i innowacyjnego rozwoju regionu. Jego zaangażowanie w promocję lokalnego biznesu oraz stworzenie przyjaznego środowiska dla przedsiębiorczości jest nieocenione - wygłoszono w laudacji na cześć prof. Buzka.

Pierwszy Inspirator powędrował w ręce człowieka, którego wsparcie w tworzeniu przyjaznego środowiska dla przedsiębiorczości, szczególnie na Śląsku, jest nieocenione, ale kolejne - jak deklarowali pomysłodawcy tej nagrody - trafią do przedsiębiorców.

- Ta nagroda zapoczątkuje cykl, którego patronem będzie Agencja Rozwoju Przemysłu. Jej celem będzie wdrożenie najbardziej innowacyjnych rozwiązań w przemyśle i technologii - zaznacza Michał Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki upłynął na dyskusjach o rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych i perspektywach rozwoju alternatywnych źródeł energii, jak np. zielony wodór.

Rynek producenta energii i odbiorcy indywidualizuje się, dlatego przepisy regulujące funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii muszą być zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy - uznali uczestnicy dyskusji na temat unijnych i polskich doświadczeń w kształtowaniu stabilnych ram prawnych dla rynku OZE.

- Przez lata byliśmy przyzwyczajeni, że prawo energetyczne jest tworzone dla energetyki. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, gdy powinno być tworzone z punktu widzenia odbiorców - mówił Artur Sarosiek, dyrektor zarządzający Energy Solutions sp. z o. o.

Efektywność w polskich warunkach z wykorzystaniem energii słonecznej, biomasy i biopaliw, energii wiatrowej, ale również finansowanie OZE były przedmiotem troski uczestników Industry in Transition.

- Niestabilność zasad, nawet pomocowych jest kluczowa, bo dlaczego ktoś inny ma dopłacać do ciepła biomasowego - tłumaczył Sławomir Jankowski, prezes  należącego do grupy Veolia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

Europejski Kongres Energetyki Przemysłu i Energetyki Industry in Transition to nowe wydarzenie na kongresowej mapie Polski. Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, organizator m. in. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Europejskiego Kongresu Stalowego Steel.

Patronat honorowy nad Industry in Transition objęło Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Minister Nauki oraz polskie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Współgospodarzem jest Miasto Katowice.

Partnerami generalnymi Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Województwo Śląskie.

Partnerami strategicznymi INTO są Euroterminal Sławków oraz Totalizator Sportowy, a partnerami specjalnymi GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Strabag Polska, Towarzystwo Finansowe Silesia, Re Alloys oraz Aranda Sp. z o. o.





Wybierz temat